Od Abee...

"Úžasná konzerva, chodím sem s otvírákem, pootveřu a čichám ten smích, lásku, klasiku, čichám ty perly, to úžasné počasí, to přátelství.

Až mi bude smutno, tuhle konzervu plnou štěstí prostě sežeru."

neděle 7. srpna 2011

"Only I can live forever..."

...aneb "epické finále celosvětového fenoménu."

Harry Potter a Relikvie Smrti, 2. část.

Viděno 2x. Jednou normal a s titulkama, jednou 3D a s dabingem.

3D a s dabingem je špatně. Nechoďte na to. Je pravda, že dabingem není co zkazit, neboť až tolik kvalitních dialogů tam není a co je teatrální v angličtině, češtinou nezhoršíš. Ale ani nezlepšíš.
Ovšem 3D je naprostá zbytečnost. Snad jen dvakrát sem z toho byla příjemně překvapená, jinak sem si toho vůbec nevšimla a (což je horší), v tmavých scénách (kterých je ve filmu přehršle) mě to vyloženě otravovalo, neboť jeho vinou sem neviděla ani to, co mohlo být v normálu vidět.

K ději: Co si budeme povídat. Od 2. dílu, Tajemné komnaty, která byla fenomenální a hlavně se držela knížky, to jde s filmy od deseti k pěti. Měnící se režiséři, interiéry i exteriéry.

"Trojkou počínaje, příchod nového Brumbála...ne ne ne. Čekala sem, kdy se to zlepší, ale bohužel. To, co mi vadí jsou škrty, škrty a zas jen škrty, důležitý scény nahrazovaný plytkýma hollywoodskýma cintama... ble." (citace z e-mailu z 2. 2. 2011. Hi. :))

Sem zapřísáhlý potteromaniak, který každý díl četl minimálně 4x. Je opravdu jen hodně málo věcí (pokud nějaké sou), které bych z čarodějného světa neznala. A to se nechlubím, to je zkrátka holý fakt. Proto sem se záhy naučila brát filmy s rezervou.
Stejně tak sem brala i 1. část 7. dílu, když sem se na ni v listopadu chystala. Byla sem skeptická, nevěřila sem Yatesovi, kterému se podařilo zprznit jak Fénixův řád, tak Prince dvojí krve ("sou to dlouhý knížky, nikdy nemůžeš úplně všechno nacpat do dvohodinového filmu..." a blabablabla. Známe.), velkou důvěru ve mně ani nebudilo rozhodnutí rozdělit onen film do dvou částí, byť se tím nabízela možnost menších škrtů. Zlatý voči, říkala sem si, voni pěkně vořežou důležitý části a volný čas zaplní nechutnýma, trapnýma a hlavně vymyšlenýma a v potterovském světe nelogickýma scénama.Nestalo se tak.

Z kina sem odcházela uchvácena. Měla sem pocit, že kniha ožila. Takhle sem si představovala zhmotněný svět Harryho Pottera tenkrát, jakmile měl vyjít 1. díl. Zatím sem se ale dočkávala jen zklamání, později (to jak narůstal můj skepticismus) minima příjemného překvapení.

S postupem času se na 1. část relikvií smrti dívám trochu střízlivěji, ovšem tento díl zůstává můj nejoblíbenější z potterovských filmových zpracování.

Se smíšenými pocity jsem šla do kina na 2. část. Jasně, Yates překvapil perfektním zpracováním 1. části, ovšem silně zakořenená skepse hned tak nezmizí. A po několika trailerech (- slavné Voldemortovo Yyyeeeeeaaaaaaaaaaaa, ozývající se tak často, že to začíná připomínat vokály písně hrající na pozadí!), které jsem viděla, sem se nemohla ubránit pocitu, že 2. část bude fraška.

!!! POZOR, SPOILER !!!

Byla. Bylo to vykrádání takové klasiky, jako je Pán Prstenů, Matrix, Star Wars - původní série a dalších. Wrestlingový souboj Voldemorta a Harryho na některé z věží, bondovský polibek Rona a Herminony, Neville jako libový frajer netěžšího ražení, který z výskoku popraví Naginiho a vysmívá se armádě Smrtijedů. Nedostatečný... oprava, ŽÁDNÝ prostor pro Brumbálův příběh a nelogické zničení bezové hůlky. Nesmyslné a opakované svařování (spojení hůlek). A abych nezapomněla, rádoby 40ti letí hrdinové na nástupišti 9 a 3/4 - k popukání.
Na druhou stranu, Hermiona jako Belatrix, Snapeovy vzpomínky, malá Lily a Severus, frajerský (ale skutečně frajerský. Takový ten, při kterém vás příjemně mrazí v zádech) kouzelnický souboj Minervy a Severuse, při kterém Sev jen tak mimoděk omráčí oba Smrtijedy, Severusův neslavný konec (ach) a malý krvavý Voldemortek. A abych nezapomněla, sympatické bříško 40ti letého Rona na nástupišti 9 a 3/4 - k popukání :).

KONEC SPOILERU.


Epické finále - možná.
Vykrádání klasiků - určitě.
Důstojné zakončení potterovské filmové ságy - jistě.A Severus Snape alias Alan Rickman je vskutku frajer. Opravdu. Bez nadsázky.

Žádné komentáře:

Okomentovat